Zatvoria obchody aj v nedeľu?

Plus jeden deň uverejnil článok o volebných programoch s vyjadrením Radovana Ďuranu. 06. 02. 2020.

Zatvoria obchody aj v nedeľu?

 Zaujímalo nás preto, ako budú strany riešiť dôchodkovú politiku a dokedy budú ľudia musieť pracovať. Ich programy porovnával analytik Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií. „V odpovedi na vek odchodu do dôchodku sa strany delia na dve skupiny. Tie, ktoré chcú občanom naliať čistého vína, a tie, ktoré občanom bezstarostne sľubujú obed zadarmo,“ hodnotí analytik. Dôchodky sú pre verejné financie kľúčové. „Finančná udržateľnosť dôchodkového systému je nezlučiteľná so schváleným stropom odchodu do dôchodku. Som milo prekvapený, že tá prvá skupina je ochotná nahlas hovoriť pravdu o veľmi citlivej téme z pohľadu voličov,“ uviedol Ďurana.

V otázke minimálnej mzdy vidí analytik problém u všetkých strán. „Výška základnej minimálnej mzdy nepredstavuje problém v Bratislave alebo Trenčíne, ale je problém v okresoch, kde je nezamestnanosť stále nad hodnotu 10 %. Žiadna strana otvorene nehovorí o tom, že minimálka by mala mať rozdielne hodnoty v regiónoch,“ vysvetľuje Ďurana.

Logicky 60 % priemernej mzdy bude v zaostávajúcich regiónoch vytláčať nezamestnaných do sivej ekonomiky,“ dodáva.

Ako strany vnímajú zákaz predaja cez sviatky? SaS by ho zrušila a ĽSNS by ho rozšírila aj na ďalšie dni. „Dobrou správou však je, že plošný zákaz nedieľ zatiaľ asi nebude na stole,“ uzavrel.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards