Zákonník práce do koronakrízy
Koronavírus skôr či neskôr opustí Slovenskú republiku. To, čo po sebe však zanechá, však nebudú len ľudské tragédie. Naša malá, otvorená ekonomika zažije najväčší prepad v jej histórii. Počas poslednej krízy z roku 2010 sa na Slovensku vyšplhala nezamestnanosť na 15 %. To, že prekročíme tento rekord, sa dnes zdá byť tutovka. Otázkou len je, kde sa to číslo zastaví. A hlavne, čo môžeme spraviť, aby to číslo začalo aj následne klesať.
V politickom marketingu boli posledné roky na Slovensku v znamení hesla: „sociálne balíčky zaplatia súkromní zamestnávatelia“. Politici sa predbiehali v tom, kto využije dobré časy na väčší zásah do zákonníka práce. A tak sa stalo, že máme rekreačné poukazy, zvýšené príplatky, odvody z dohôd alebo extrémne vysokú minimálnu mzdu. Ak by ste hľadali zhmotnenie tejto politiky v jednom čísle, tak je to číslo 35. Sme na 35. mieste zo 41 krajín v Indexe pružnosti zamestnávania. Predminulý rok sme sa prepadli o 6 miest, minulý rok o 3 miesta.
Na Slovensku odborári využili príležitosť a svoje predstavy namiesto do kolektívnych zmlúv rovno s politikmi pretlačili do plošného zákonníka práce. Výsledkom je, že máme zákonník práce ako keby každý zamestnávateľ na Slovensku mal čierny cylinder, cigaru, veľkú fabriku a účtovné a právne oddelenie. A pritom väčšinu Slovákov stále zamestnávajú malé a stredné podniky. Tie malé a stredné podniky, ktoré už pred korona-krízou dosahovali nízku ziskovosť a hlásili problémy s rýchlo rastúcimi nákladmi práce. Ktoré mimochodom medzi rokmi 2008 a 2018 vrástli o 66%, čo je tretí najrýchlejší rast v EÚ.
Ešte pred pár mesiacmi mnoho obhajcov minimálnej mzdy argumentovalo rastom produktivity práce. Tento rok nás čaká nevídaný prepad HDP. To je inými slovami nevídaný prepad produktivity práce. Nebude stačiť zrušiť šialený zákon o naviazaní minimálnej mzdy na 60% priemernej mzdy. Žiadny momentálne uzákonený rast minimálnej mzdy 12,5 % budúci rok nebude. Odvážny a úprimný minister práce vysvetlí ľudom, že minimálna mzda pôjde dole. Nie je to niečo nemysliteľné. Zažili to pred pár rokmi v Grécku.
Odvážny a úprimný minister práce taktiež vysvetlí ľudom, že ak nechceme na Slovensku zakonzervovať najbližšie roky šialené vysokú nezamestnanosť, musíme spružniť náš zákonník práce. A to nie preto, aby sme potešili zamestnávateľov, ale aby sme vôbec dali možnosť nezamestnaným. Rozsiahly zákonník práce a prísne regulácie sú totižto najväčší nepriateľ nezamestnaných.