Našim cteným poslancom

Ekonomickému think tanku neprináleží hodnotiť výsledky volieb. Neodpustíme si ale  dva fakty a na záver jedno prianie.

Našim cteným poslancom

Keď liberálny/socialistický kandidát na šéfa Európskej komisie Guy Verhofstadt hovorí, že „dve tretiny voličov hlasovalo za prehĺbenie integrácie“, musíme mu pripomenúť, že je to 28 % všetkých voličov v únii. V priemere bude jeden slovenský europoslanec zastupovať 1% oprávnených voličov.

Z tohto čísla nevyvodzujeme žiadne závery. Boli by sme ale ako fanúšikovia slobodných trhov veľmi radi, keby sa (nielen) naši europoslanci držali týchto cieľov:

-    Viac subsidiarity (viac lokálneho, menej nadnárodného, ale aj národného rozhodovania)
-    Skutočná konkurencia na európskej úrovni (menej regulácií)
-    Európa bez dotácií (voľný trh)
-    Menej byrokracie

Stačilo by, aby parlament bol proeurópsky. Aby to myslel dobre hlavne s Európou, a nezameriaval sa na byrokratický cieľ - úniu. Aby sa sústredil na 4 piliere – voľný pohyb osôb, kapitálu, služieb a tovarov. Len v tej pôvodnej podobe. Na rozdiel od súčasného, v ktorom platí: svoj produkt môžete voľne predávať, ALE s takýmto názvom, s takýmto zložením a jeho popisom, v takomto obale, v takýchto obchodoch atď.

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards