Turbo dohoda

Po cvičení s referendom spravila grécka vláda behom pár dní neuveriteľnú otočku a prikývla na všetko, čo veritelia žiadali. Tí v rozbehu prihodili do zmluvy ešte zopár podmienok naviac a na svete je po polročnom cirkuse nová dohoda s Gréckom zrodená v turbo rýchlosti blížiaceho sa bankrotu Grécka.

Turbo dohoda

Do stredy ju musí schváliť grécky parlament a pomoc z eurovalu podlieha schvaľovaniu aj v niektorých národných parlamentoch. Radosť nad prípadnou dohodou je však predčasná, aj zo strany Grécka, aj zo strany eurozóny. Je to len radosť z ďalšej dávky drogy, ktorej účinky sa zákonite skôr či neskôr pominú.

Plán vyžmýkať z polomŕtvej gréckej ekonomiky viac daní je iluzórny. Reformy trhu práce či dôchodkového systému pomôžu, ale prichádzajú nie päť minút, ale hodinu po dvanástej. Jediná istota v krajine je gigantický dlh.

Práve ten by mal byť stredobodom akejkoľvek skutočnej snahy s gréckej situáciou niečo spraviť. Že je dlh neudržateľný nepriamo naznačuje čoraz viac europolitikov a všetci, čo ovládajú základné počty. Nikto, najmä nie nemeckí predstavitelia, však ešte nenašiel odvahu otvorene to povedať aj svojim voličom.

Áno, znamenalo by to straty aj pre Slovensko. Ale tie nastali v momente, keď sme zagarantovali nesolventný štát. Teraz treba premýšľať nad tým ako straty ďalej neprehlbovať.
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards