Spoločný trh - odtiaľ potiaľ

Nacionálni populisti ohrozujú v Európe slobodu pohybu osôb. Socialistickí populisti slobodu pohybu tovarov a služieb.

Spoločný trh - odtiaľ potiaľ

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa vydal na púť strednou a východnou Európou s podivnou misiou. Lobuje za smernicu, ktorá má skrátiť pobyt a podľa Financial Times aj zvýšiť platy našich vyslaných pracovníkov. A to z minimálnej mzdy rovno na úroveň francúzskych či nemeckých zamestnancov v sektore. Macron, samozrejme, tvrdí, že ide o sociálny dumping a proti takému sa oddá bojovať, všakže... Dohromady pritom vyslaní pracovníci tvoria len 0,7 percenta zamestnancov, Francúzsku, Nemecku a Belgicku však prekáža, že východoeurópski pracovníci súťažia s domácimi, a to najmä v stavebníctve.

Na Slovensku môžeme za pomoci lacnej pracovnej sily stále vyrobiť tehly, betón, sadru, škridle a tie poslať do Francúzska, kde to „zoberie prácu“ domácim producentom. Ale vraj už nemôžeme poslať ľudí, poberajúcich nižšie mzdy a platiacich nižšie odvody, aby tam tie materiály lacno pospájali a postavili z nich dom...

Ako potom namietať tunajším populistom, ktorí navrhujú zákaz dovozu lacných potravín z Nemecka alebo Francúzska? Syry alebo víno dovoľme predávať len za ceny, za aké sa produkty rovnakej kvality dajú vyrobiť u nás! A čínsku ryžu predávať len za cenu, za ktorú ju možno dopestovať na Orave! Pokračovať sa dá zahraničnými bankami, ktoré tu dumpujú domáci kapitál a znižujú jeho výnosy, nie? 

Macronova iniciatíva ilustruje, ako veľmi jej aktéri veria v efektivitu domácej minimálnej mzdy pri vytláčaní chudobnejších a lacnejších zamestnancov z trhu. Títo socialisti tak potvrdzujú argumenty pravice o negatívnych dopadoch minimálnej mzdy na sociálne slabšie vrstvy obyvateľstva. Čo je lepší dôkaz, než Macronom promované zvýšenie tejto mzdy, ktoré používa ako kladivo na chudobných pracovníkov z východnej Európy?

Ide však o aktuálnu tému aj u nás. Naša vláda navrhuje zvýšenie minimálnej mzdy na 480 eur mesačne. Nezamestnaní z  menej produktívnej skupiny obyvateľstva, ktorí nevedia vytvoriť za mesiac hodnotu za viac než 630 eur mzdových výdavkov, spojených s takouto úrovňou minimálnej mzdy, budú mať rovnakú smolu ako poľský stavebný robotník vo Francúzsku. Ich pracovné miesto a šanca zaniknú.

Kým Poľsko a Maďarsko Macronovu agendu označili za protekcionizmus, náš premiér Fico spolu s eurokomisárom Šefčovičom tlieskajú. Načo si robiť v centrále Európy zbytočné problémy s obhajovaním záujmov slovenských zamestnancov a firiem, keď priority sú inde. Jadro? Nie, dôležitý je pokoj pri míňaní eurofondov.

.týždeň, 27.8.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards