Pán premiér, pozrite sa aj na východ!

Vláda na čele s premiérom a ministrom práce sa teší z historicky nízkej nezamestnanosti. Priemery a agregáty však môžu skresľovať skutočnú situáciu. Slovensku sa ako celku darí, to však neznamená, že sa darí aj všetkým jeho častiam.

Pán premiér, pozrite sa aj na východ!

Z pohľadu trhu práce by sa Slovensko dalo rozdeliť minimálne na dve malé Slovenská, ktoré majú svoje špecifické problémy. A preto vyžadujú aj špecifické riešenia. Do prvého malého Slovenska patrí Bratislavský a Trnavský kraj – západné Slovensko. A do druhého Prešovský, Košický a Banskobystrický kraj –  zjednodušene to nazvime východné Slovensko. Zvyšné kraje sú niekde medzi.

Premiér a minister práce sa však tvária akoby existovalo len jedno Slovensko, a to západné. Hovoria o tom, že „najhlavnejším problémom už nie je vytváranie pracovných miest, ale uspokojovanie potrieb zamestnávateľov ohľadom kvalifikovanej pracovnej sily." A neostávajú len pri rečiach. Nový sociálny balíček radikálne zvyšuje minimálnu mzdu už niekoľkýkrát po sebe a rovnako zvyšuje rôzne príplatky za prácu v noci, cez víkendy a sviatky. Premiér sa nechal počuť, že „odmieta akékoľvek plače a náreky zamestnávateľov." Jednoducho, na číslach a grafoch sa Slovensku darí, preto nemôže byť problém zvyšovať náklady práce o desiatky eur mesačne. Len sociálny balíček má zamestnávateľov stáť ročne jednu miliardu eur (z čoho polovica poputuje priamo do štátnej kasy vo forme daní a odvodov).

Tieto opatrenia možno ako tak ospravedlniť pre západné Slovensko, kde je oveľa viac voľných pracovných miest ako nezamestnaných ľudí. V Bratislavskom kraji pripadá na jedno voľné pracovné miesto 0,75 nezamestnaného a v Trnavskom kraji dokonca len 0,62. Rovnako sú toto kraje, kam prichádzajú pracovníci zo zahraničia a je potrebné riešiť nedostatok pracovnej sily.

Situácia je však úplne opačná vo východných častiach Slovenska. Tam máme okresy, kde na jedno voľné pracovné miesto čakajú desiatky ľudí. Stačí sa ísť pozrieť do Rimavskej Soboty, Gelnice, Sniny, Medzilaboriec, a pod. V Poltári stojí dokonca 94 ľudí v rade na jedno voľné pracovné miesto. Naozaj tu nemáme problém s vytváraním pracovných miest? Naozaj máme odmietať náreky hoteliera z Rožňavy, že mu kvôli sociálnemu balíčku vzrástli náklady na troch zamestnancov o tisícky eur ročne?

Toto sú taktiež časti Slovenska, kam neprichádzajú skoro žiadni zahraniční pracovníci. A niet sa im čo čudovať. V okrese Rimavská Sobota je viac nezamestnaných ľudí ako v piatich bratislavských okresoch dokopy a to je tam šesťkrát menej obyvateľov. Alebo v Bratislavskom kraji je rovnaký počet voľných pracovných miest ako v Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji dokopy. Rovnako aj problém dlhodobej nezamestnanosti nie je všade rovnaký. Na západnom Slovensku tvoria dlhodobo nezamestnaní len jednu pätinu až jednu štvrtinu zo všetkých nezamestnaných. Vo východných častiach tvoria viac ako polovicu.

Naše dve malé Slovenská – západné a východné - sú tak dva úplne rozdielne svety. Vláda sa však tvári akoby existoval len ten prvý a prijíma plošné opatrenia pre celé Slovensko. To je smrteľná kombinácia pre ten druhý svet. Pán premiér, zabudnite na priemery a agregáty za celé Slovensko a pozrite sa z času na čas aj na východ!

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards