Market Finesse máj 2018

6 326 eur. To je výška poplatku priemerného občana Slovenska za štátne služby na tento rok. Každého jedného, vrátane novorodencov, detí, či dôchodcov alebo zdravotne postihnutých. Ak sa vám to zdá neuveriteľné, tak vedzte, že je to ešte o 169 eur viac ako vlani. A aj keď štátu platíte na daniach, odvodoch a spotrebe z roka na rok viac, stále to nestačí a svojich občanov viac a viac zadlžuje. Tento rok každý z nás dlhuje veriteľom Slovenskej republiky 8213 eur.

Market Finesse máj 2018

Tento prepočet robíme každý rok, pretože bežný človek nemá šajnu o tom, koľko štát stojí. Cena štátu stále rastie, ale odzrkadľuje sa to aj v lepších službách poskytovaných štátom? Nedávno sme v spolupráci s denníkom SME desiatkam tisícov čitateľov priniesli Účet za služby štátu, v ktorom je detailne rozpísané, koľko z celkovej sumy 6326 eur prispievate napríklad na školstvo, políciu, zdravotnú starostlivosť, armádu, a ďalšie služby, o ktorých si stále veľa ľudí myslí, že sú zadarmo, alebo na dôchodky,  cestnú dopravu, železnice a ďalšie. Tento bloček nájdete aj na našom webe www.cenastatu.sk, kde si môžete dokonca vypočítať svoje vlastné daňové zaťaženie (v záložke Koľko platíte vy?) a vytlačiť vlastný bloček. Či je to čítanie radostné alebo smutné, už necháme na vás.

Pred tromi týždňami sme zorganizovali celorepublikové finále Ekonomickej olympiády. Keď sme túto súťaž pre stredoškolákov na sklonku roka spúšťali, netušili sme, aký bude záujem. V pilotnom ročníku sa do súťaže zapojilo viac ako 4000 študentov z celého Slovenska, a teší nás, že najviac z východu. 50 postupujúcich z krajských kôl si zmeralo sily v písomnom teste a 10 najlepších aj ústne pred odbornou porotou. S radosťou vám v tomto čísle predstavujeme najlepších mladých ekonómov a ekonómky na Slovensku.

Usporiadali sme Seminár rakúskej ekonómie pre vybraných slovenských vysokoškolákov študujúcich doma i v zahraničí. Konečne sa nám podarilo priviesť amerického profesora, ktorý je skutočnou extratriedou a ktorého sme sa snažili na Slovensko dostať dlhých 7 rokov: Edwarda Stringhama. Ten sa vo svojom výskume venuje private governance a okrem Seminára sme pre neho usporiadali na tému súkromného poriadku aj #ekonomickereci v Bratislave.

Tento týždeň sme opäť po roku usporiadali medzinárodnú konferenciu Free Market Road Show. Medzi rečníkmi bol aj John Chisholm, úspešný podnikateľ a autor svetového bestselleru Unleash Your Inner Company, či svetovo úznávaný expert na dane Dan Mitchell z amerického Center for Freedom and Prosperity. Výživný bol ale aj domáci panel venovaný problémom poľnohospodárstva a ako ich riešiť. Fotogalériu z podujatia ako aj prezentácie niektorých rečníkov si môžete pozrieť na stránke podujatia www.iness.sk/fmrs.

Nosnou témou článkov v tomto čísle sú regulácie a ich vplyv na podnikanie. Nájdete tu však aj texty týkajúce sa čoraz populárnejšieho základného príjmu, vyplývajúceho zo strachu zastúpenia ľudskej práce robotmi. Prajem vám dobrodružné čítanie! PDF verzia.

 

 

Pravidené rubriky

Cena štátu - Cenu štátu nie je ľahké zistiť

Výdavok - Výdavky na vzdelávacie poukazy

Plytvanie - Výdavky na výdavky štátu

 

Články

Daň za zodpovednosť

Neodplašme Uber a Taxify zo Slovenska

Menej strachu z robotov

Neefektívny podnikateľ a neefektívny štát nie je to isté

Neprimerané regulácie škodia všetkým

Ako bumerang

Ako zabrániť peňazovodom

Prečo sa aj ty musíš zapojiť do zdieľanej ekonomiky

Hodnota za recykláciu

Nevšimnutá americká deregulácia

Regulácie stoja peniaze. Nie všetky majú aj hodnotu

Veľa je povolaných, no len málo vyvolených

Nová dávka vládnych analýz, plánov a stratégií

 

Podujatia

Kryptomeny a anarchia - Seminár rakúskej ekonómie VIII

INESS na seminári DG ECFIN v Bruseli

INESS na výbore pre podnikateľské prostredie

LibertyTalks: Základný príjem

Prednáška o kryptomenách na FEM SPU v Nitre

Ekonomické reči: dôchodky

Ekonomické reči: private governance

Poznáme finalistov Ekonomickej olympiády!

INESS na logistickom fóre LOG-IN 2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards