Market Finesse 4/2022

Milí priatelia,

tieto riadky píšem vo Varšave. Som s kolegyňami na podujatí, ktoré sa malo už v roku 2020 uskutočniť v Kyjeve. Pandémia nedovolila. Na začiatku tohto roka sa rozhodlo, že sa po uvoľnení pandemických opatrení konečne v Kyjeve uskutoční. Putin nedovolil.

Market Finesse 4/2022

Podujatie organizátori presunuli do hlavného mesta Poľska, ktoré je prirodzenou voľbou z pohľadu rozsahu pomoci krajine sužovanej ruskou inváziou a tiež geografickou blízkosťou. Som rád, že takmer 3 stovky účastníkov konferencie doplnili aj zástupcovia think tankov z Ukrajiny, medzi nimi aj môj kamarát, exriaditeľ think tanku, ktorému sa nedávno podarilo na Ukrajine presadiť dôležitú pozemkovú reformu a súčasný poslanec ukrajinského parlamentu Мар'ян Заблоцький. Jeho život sa preklopil do neustálej snahy o získanie pomoci pre Ukrajinu. Hľadá darcov po celom svete, za mnohými cestuje, zabezpečuje nákup a logistiku materiálu do svojej krajiny. Na moju otázku, koľko hodín spáva od 24. februára, keď Rusi o 5:30 ráno napadli Ukrajinu, mi odpovedal: málo, v noci nespávam, stále pracujem. Ľahnem si sem tam na pár hodín, keď je počas dňa chvíľka voľna.

Richard Ďurana a Maryan Zablockyj

 

Pred pár dňami som sa tu zúčastnil aj na uzavretom stretnutí CEO Transatlantic Summit, kde som spolu s 25 ďalšími riaditeľmi think tankov z Európy a USA niekoľko dní preberal aktuálnu ekonomickú situáciu v západnom svete, reakcie jednotlivých vlád voči pandémii koronavírusu, ale predovšetkým súčasný konflikt na Ukrajine - možné (geo)politické a ekonomické dopady a tiež formy pomoci. Pokušenie politikov je obrovské a výhovorkové kombo „lebo kovid“ a „lebo vojna“ sa používa na ospravedlnenie zavádzania všemožných regulácií, daní, nových výdavkov, sociálnych dávok či zastropovania cien niektorých komodít nielen na Slovensku, ale aj v niektorých krajinách Európy – predovšetkým v jej východnej časti. Počas týchto dní som tiež zistil, že v Európe existujú aj príčetní politici, ktorí nehazardujú s verejnými financiami a nepodliehajú lacnému pokušeniu populizmu s drahými následkami na všetkých občanov.

Uplynulý mesiac bol pre INESS mimoriadne výživný.

Na začiatku mája sme usporiadali celoslovenské finále piateho ročníka Ekonomickej olympiády. Tento ročník bol opäť rekordný, oproti predchádzajúcemu stúpol počet zapojených stredoškolákov o tretinu a dosiahol neuveriteľné číslo 11 300. Do krajského kola postúpilo 540 z nich a 3. mája si 51 najlepších mladých ekonómov a ekonómiek zmeralo ekonomické vedomosti na finále v Bratislave. Na podujatí, ktoré okrem súťaže prinieslo aj bohatý program nielen pre samotných študentov ale aj sprevádzajúcich pedagógov, sme po písomnom teste spoznali mená 10 superfinalistov, ktorí postúpili do ústneho kola pred komisiu pozostávajúcu z renomovaných ekonómov z akadémie, biznisu, verejnej správy a neziskového sektora. Martin Kips, David Guľaš a Matej Sova. Toto je trojica najlepších stredoškolských ekonómov zoradená od zlatej po bronzovú priečku. Viac informácií sa dozviete v obšírnom reporte na strane 27.

Uvoľnenie pandemických opatrení nám umožnilo usporiadať prezenčne nielen domáce podujatie, ale po viac ako 2 rokoch konečne aj medzinárodnú konferenciu. Koncom apríla sme spolu s viedenským Austrian Economics Center zorganizovali konferenciu Free Market Road Show s podtitulom Investovanie v čase vojny. Obľúbená dynamická konferencia, ktorú INESS do Bratislavy prináša každý rok, ako vždy naplnila sálu do posledného miesta a 9 zahraniční a domáci experti predstavili svoj pohľad na vyššie definovanú tému. Na strane 29 sa dozviete viac.

Chýbajúci zdravotníci: 21 zlepšení. Taký je názov poslednej publikácie INESS, ktorú sme vydali v apríli. Jej názov napovedá o obsahu, pričom ide o problém, ktorý nepozoruje len Slovensko, ale celý vyspelý svet. V publikácii sa dočítate nielen to, aké problémy nedostatok zdravotníkov vytvára na Slovensku a iných krajinách, ale tiež v nej predstavujeme 2 skupiny riešení na zvrátenie, alebo aspoň zastavenie súčasného stavu. Sumár publikácie nájdete na strane 25.

V našom eshope si môžete za zvýhodnenú cenu zakúpiť novú knihu s názvom Cesta proti proudu od autorov profesora Jozefa Šímu a Moniky Rybovej.

Je to rozhovor dvoch odborníkov, ktorí milujú svoju prácu a neboja sa povedať, čo si myslia. Obaja aktéri vám ukážu, že nielen ich odbory, ale aj ich poznatky majú veľa spoločného. Dobrý ekonóm nemôže robiť dobré rozhodnutia bez znalosti histórie, historik je poloslepý bez znalosti fungovania ekonomických vzťahov. Kniha je rozpravou o zásadách zdravého ekonomického a spoločenského prístupu rakúskej ekonomickej školy.

Je preto nevyhnutné otvoriť diskusiu o otázke morálky a hodnôt. Zložité témy histórie a súčasnosti našej spoločnosti sú v texte spracované s nevídanou zrozumiteľnosťou, bez toho, aby sa k nim pristupovalo len povrchne.

Profesor Josef Šíma a Monika Rybová vám poskytnú ľudský pohľad na úlohu jednotlivca a štátu v spoločnosti, odhalia detaily zo svojho osobného života a predovšetkým vám ukážu cestu, ako žiť bez toho, aby vás prekvapili zmeny v spoločnosti a ekonomike.

Prajem vám inšpiratívne čítanie,

Richard Ďurana

Market Finesse 4/2022 si môžete ako PDF tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards