Marcový Market Finesse

Zdravotníctvo je sektor, v ktorom sa dajú relatívne ľahko identifikovať a medializovať najvypuklejšie problémy – koniec koncov každý je tak trochu rukojemníkom (ne)kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ťažie sa však navrhujú riešenia na zlepšenie stavu a extrémne ťažko sa tieto návrhy presadzujú. Reformný tím okolo bývalého ministra Zajaca by o tom vedel rozprávať. Presadiť zmeny v zdravotníctve mnohí politickí marketéri považujú za politický bozk smrti. Napriek tomu, že racionálnejšia časť politikov si uvedomuje nevyhnutnosť zmien, na slovenskej politickej scéne nájdete nositeľov zmien v tomto sektore ťažie ako šafran na trávniku pred parlamentom.

Marcový Market Finesse

Vo veľkom rozhovore pre Zdravotnícke noviny Martin Vlachynský z INESS hovorí o hlavných problémoch slovenského zdravotníctva a o tom, že absentujú koncepčný pohľad na vývoj v zdravotníctve. Dominujú ad hoc riešenia na zaplátanie najpálčivejších problémov a krátkodobé plánovanie synchronizované s volebným cyklom.

Priestor – minimálne čo sa týka zdrojov – pritom nikdy nebol lepší ako v posledných 3 rokoch. Ekonomický výkon hospodárstva prilial vláde dodatočné prostriedky vo výške 5 miliárd eur, s ktorými ani v rozpočtoch nepočítala. Ako a čo sa za tieto peniaze (ne)spravilo napríklad aj v zdravotníctve nájdete v článku Spomienky na premárnené zlaté časy. V texte s názvom Do nového roka s bojovou náladou zase predpovedáme najväčšie výzvy, ktorým bude Ministerstvo zdravotníctva čeliť v tomto roku. Rok pred voľbami ho čaká neľahká úloha – komunikovať stratifikáciu nemocníc. Sami sme zvedaví, ako túto výzvu uchopí. Alebo sa kvôli blížiacim sa voľbám dočkáme ďalšej politickej prokrastinácie? Zdravotníctvu sa venujeme aj v článku s názvom Prečo sa nestavia nemocnica, kde sa pozeráme na situáciu okolo nemocnice Rázsochy, ktorú rozostavali ešte za bývalého režimu (1985) a dnes z nedostavanej hrubej stavby opadáva omietka podobne ako z nemocnice na Kramároch.

Koncom minulého roka sme publikovali štúdiu s príznačným názvom Odvod reťazcov - Strašiak pre veľkých, kladivo na malých. Predložili sme snáď všetky možné argumenty proti zavedeniu odvodu pre obchodné reťazce. Varovali sme pred zvýšením cien potravín, pričom zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva (SNS) sa nás v diskusiách v médiách snažili presvedčiť, že vplyv na ceny bude nulový. Jeden generálny riaditeľ sekcie na ministerstve nám v diskusie ponúkal svoju hlavu, ak sa ceny zvýšia čo len o desatinu percenta. Zákon vstúpil do platnosti na začiatku rok a za jeden mesiac  stúpli ceny potravín tak, že jeho ročný dopad má hodnotu zhruba 50 miliónov eur z peňaženiek domácností.

Odvodom pre reťazce križiacke ťaženie proti obchodníkom zo strany národniarov neskončilo. Parlamentom prešiel nový zákon o neprimeraných podmienkach v obchodnom styku s potravinami. Tento zákon nielenže ublíži obchodníkom, spotrebiteľom a v dlhom období aj samotným slovenským výrobcom a poľnohospodárom, ale vnáša do spoločnosti aj morálnu škodu -  obchodníka automaticky definuje ako „zlého“ (hoci by to bola večierka v suteréne paneláku), a dodávateľ je ten „vykorisťovaný“, hoci by to bola aj mliekareň so 150 miliónovými tržbami.

Vláda zvýšila hladinu adrenalínu slovenskému podnikateľskému prostrediu zatiaľ najrazantnejším návrhom na zvyšovanie minimálnej mzdy. Tomuto opatrenie, ktoré bude katom trhu práce v prípade ekonomického spomalenia alebo nedajbože recesie, sa v tomto čísle venujeme dvomi článkami.

V tomto čísle nájdete aj ďalšie zaujímavé témy, ako napríklad dlho očakávané ukončenie kvantitatívneho uvoľňovania zo strany Európskej centrálnej banky, či rozpravy o zavedení bezhotovostných ekonomík, alebo aký zásadný je rozdiel medzi príjmovou nerovnosťou a chudobou.

Prajem vám inšpiratívne čítanie,

Richard Ďurana

Marcový Market Finesse si môžete ako PDF stiahnuť tu.

 

 

Pravidelné rubriky

Porovnanie - Index pružnosti zamestnávania 2019

Výdavky  - Dva rozpočtové rekordy
 

Komentáre

Hra o fiškálnu budúcnosť Európy

Vojna bez víťaza

S bezhotovostnou ekonomikou pomaly

Prečo sa nestavia nemocnica

Spomienky na premárnené zlaté časy

Zdravotníctvu škodí rozhodovanie ad hoc

Sedem ekonomických hriechov vo Venezuele

Vzrastie minimálna mzda o 150 eur?

Menej chudoby, alebo viac nerovnosti?

Do nového roka s bojovou náladou

Masaker minimálnou mzdou

Koľko nás bude stáť odvod reťazcov?
 

Rôzne

INESS za daňovú konkurenciu v EÚ

 

Publikácie

Index pružnosti zamestnávania 2019

 

Podujatia

INESS na Kolégiu Antona Neuwirtha

Ekonomické reči #16

Ekonomické reči #15

INESS na konzultáciách k dani z príjmov

INESS na konzultáciách k osobitnému odvodu
 

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards