Kto bude mať nárok na rekreačný poukaz?

Radovan Ďurana komentoval pre Nový Čas zamýšľané zavedenie cestovných poukážok. 31.7.2018.

Kto bude mať nárok na rekreačný poukaz?

Letnú sezónu využíva na predstavenie noviniek. SNS pod vedením Andreja Danka (43) predstavila svoju víziu podpory domáceho cestovného ruchu. O tzv. rekreačných poukazoch rozpráva už niekoľko mesiacov. Na stole sú však detaily toho, ako bude nový bonus pre zamestnancov fungovať. „Štatistiky hovoria jasne. Od roku 2001 si viac ako polovica slovenských obyvateľov nemôže dovoliť dovolenku, ktorá trvá viac ako 4 noci. Poukazy predstavujú systémový nástroj pre financovanie a podporu cestovného ruchu,“ uvádza štátny tajomník z ministerstva dopravy Peter Ďurček (SNS). Rekreačné šeky sú určené pre zamestnancov i živnostníkov, majú byť v hodnote 500 eur a budú využiteľné iba na území Slovenskej republiky. Zamestnávateľ by sa na nich podieľal tesnou, 55-percentnou nadpolovičnou väčšinou. „Zamestnanec by prispieval sumou 225 eur,“ doplnil Ďurček. Tieto peniaze budú na oboch stranách oslobodené od dane z príjmu i odvodového zaťaženia. Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák dodal, že sa strana týmto návrhom snaží podporiť svoj dlhodobý zámer podpory cestovného ruchu, na ktorom postavila volebný program. Andrej Danko, známy svojimi výletmi za predstaviteľmi ruskej dumy, sa paradoxne netají tým, že koncept odkukali od štátov západnej Európy, konkrétne od Rakúšanov. Predseda SNS avizoval, že poukazy pomôžu zvýšiť podiel cestovného ruchu na hrubom domácom produkte Slovenska a návrh mu už predbežne odobrili i predstavitelia zostávajúcich koaličných strán Robert Fico s Bélom Bugárom. Strana chce svoj návrh predložiť už na septembrovej schôdzi parlamentu, poukazy by mali platiť od 1. januára budúceho roku. Ako chcú národniari donútiť zamestnávateľov poukazy vydávať, už predstavitelia SNS dostatočne nevysvetlili. Podľa Danka má byť hlavným motivačným faktorom zlepšenie vzťahu so zamestnancom.

 

AKO BUDÚ POUKÁŽKY FUNGOVAŤ

Platné len na území Slovenska

Využiteľné výhradne na ubytovanie

Budú v hodnote 500 eur

Dostupné pre všetkých zamestnancov

Zamestnanec zaplatí 225 eur (45 %)

Zamestnávateľ sa bude podieľať sumou 275 eur (55 %)

Nárok na poukazy nevzniká automaticky, zamestnanec a zamestnávateľ sa musia dohodnúť

Platiť by mali od 1. 1. 2019

Vyššie tržby, ale treba zlepšiť kvalitu

 

Radovan Ďurana, ekonomický analytik INESS

Cestovný ruch na Slovensku nikdy nebude môcť byť taký kľúčový ako je napríklad automobilový priemysel. Je otázne, prečo by mal byť práve cestovný tým sektorom, ktorý dostane daňové zvýhodnenie. Ľudia, ktorí preferujú dovolenky v zahraničí, budú z tohto pohľadu poškodení. Pokiaľ to nebude legislatívne obmedzené na meno, bude dochádzať k obchodovaniu s týmito šekmi. Pokiaľ sa nájde skupina turistov, ktorí by išli do zahraničia, ale kvôli týmto šekom utratia svoje prostriedky na Slovensku, tak sa to čiastočne prejaví na tržbách cestovného ruchu, ale všetci na Slovensku máme skúsenosti s rozdielnou kvalitou služieb a pokiaľ neporastie, tak sa nezvýši ani ochota ľudí tráviť viac voľného času na Slovensku.

Nový Čas, 31.07.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards