Krajniakova (ne)reforma? Pozrite sa, čo hovoria na avizované zmeny v dôchodkoch odborníci

Pravda uverejnila článok s vyjadreniami Radovana Ďuranu k reforme dôchodkov. 9. 8. 2021.

Krajniakova (ne)reforma? Pozrite sa, čo hovoria na avizované zmeny v dôchodkoch odborníci

Radovan Ďurana, analytik z INESS:

"Ministerstvo nemôžeme pochváliť za to, že ruší strop veku odchodu do dôchodku, je to povinná jazda. Museli sme to urobiť, lebo to opatrenie bolo rozpočtovo neudržateľné, a bez tejto úpravy by sme mali obmedzený prístup k prostriedkom z fondu obnovy. Preto do popredia vystupuje rodičovský dôchodok, ktorý nie je dobrým návrhom z mnohých dôvodov. Zvyšuje deficit dôchodkového systému. Na jeho financovanie sa neobmedzene zvyšujú odvody ľudí s vyšším príjmom, čím porušuje princíp poistného systému, a pravdepodobne je protiústavný. Vyčerpáva poslednú možnosť znižovania dôchodkového systému – zníženie štedrosti dôchodkov – na financovanie rodičovského dôchodku."

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards