INESS: Európsky balík peňazí vytvorí priestor na plytvanie a korupciu

Teraz.sk uverejnili článok o vyjadrení Martina Vlachynského k plánu obnovy. 22. 07. 2020.

INESS: Európsky balík peňazí vytvorí priestor na plytvanie a korupciu

 Balík európskych zdrojov, na ktorom sa v utorok (21. 7.) dohodli lídri krajín Európskej únie (EÚ), bude splácať celá jedna generácia Európanov. Zároveň vytvoria obrovský priestor na plytvanie a korupciu. Upozornil na to analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský. Skonštatoval, že Únia predstavila najväčší rozpočet histórie, prvýkrát vydáva vlastný dlh, prvý raz zavádza vlastné dane. "EÚ definitívne potvrdila trend, že rozpočtovo zodpovedné krajiny doplácajú na krajiny, ktoré dekády svojimi zdrojmi plytvali," poznamenal pre TASR. Poukázal na to, že nejde o žiadne peniaze zadarmo, ale zdroje, ktoré ubudnú z vreciek ľudí a o použití ktorých budú rozhodovať politici. Navyše tým podľa analytika vznikne priestor na plytvanie, ale aj korupciu. "Poškodia konkurenčné prostredie, mnohým podnikateľom sa viac oplatí bojovať o tieto fondy než o zákazníkov," podotkol. Lídri EÚ dosiahli na mimoriadnom summite v Bruseli v utorok nadránom dohodu o záchrannom balíku pre ekonomiky po pandémii koronavírusu a o rozpočte Únie na obdobie rokov 2021 – 2027. Súhlasili s fondom obnovy po pandémii vo výške 750 miliárd eur, ktoré si vo forme nenávratných grantov a výhodných pôžičiek rozdelia krajiny tvrdo zasiahnuté pandémiou. Okrem toho lídri dosiahli aj dohodu o sedemročnom rozpočte EÚ vo výške jedného bilióna eur.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards