Európsky balík peňazí vytvorí obrovský priestor na plytvanie a korupciu, upozorňuje analytik

Trend uverejnil článok s vyjadrením Martina Vlachynského k plánu obnovy. 22. 07. 2020.

Európsky balík peňazí vytvorí obrovský priestor na plytvanie a korupciu, upozorňuje analytik

Balík európskych zdrojov, na ktorom sa v utorok dohodli lídri krajín Európskej únie, bude splácať celá jedna generácia Európanov. Zároveň vytvoria obrovský priestor na plytvanie a korupciu. Upozornil na to analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský. „EÚ definitívne potvrdila trend, že rozpočtovo zodpovedné krajiny doplácajú na krajiny, ktoré dekády svojimi zdrojmi plytvali," poznamenal pre TASR.

Poukázal na to, že nejde o žiadne peniaze zadarmo, ale zdroje, ktoré ubudnú z vreciek ľudí a o použití ktorých budú rozhodovať politici. Navyše tým podľa analytika vznikne priestor na plytvanie, ale aj korupciu. „Poškodia konkurenčné prostredie, mnohým podnikateľom sa viac oplatí bojovať o tieto fondy než o zákazníkov," podotkol.

Lídri EÚ dosiahli na mimoriadnom summite v Bruseli v utorok nadránom dohodu o záchrannom balíku pre ekonomiky po pandémii koronavírusu a o rozpočte Únie na obdobie rokov 2021 - 2027. Súhlasili s fondom obnovy po pandémii vo výške 750 miliárd eur, ktoré si vo forme nenávratných grantov a výhodných pôžičiek rozdelia krajiny tvrdo zasiahnuté pandémiou. Okrem toho lídri dosiahli aj dohodu o sedemročnom rozpočte EÚ vo výške jedného bilióna eur.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards