Dôchodky od budúceho roka porastú. Niektorí dostanú aj vianočný bonus

Radovan Ďurana ozrejmil pre divákov TV Markíza situáciu s dôchodkovým zabezpečením na Slovensku v kontexte zvyšovania dávok. 7.9.2018.

Dôchodky od budúceho roka porastú. Niektorí dostanú aj vianočný bonus

Keďže všetko išlo hore, zvyšovať sa budú aj penzie.

Dôchodcovia si prilepšia. Od januára budúceho roka sa budú znova zvyšovať takmer všetky druhy dôchodkov. Niektorí penzisti dostanú aj vianočný bonus.

Dôchodky sa zvyšujú podľa toho, ako rástli seniorom náklady na bývanie, vodu, elektrinu, plyn, potraviny či zdravie. Keďže všetko išlo hore, zvyšovať sa budú aj penzie.

„Na základe mechanizmu valorizácie, ktorý funguje od minulého roka, sa budú budúci rok ešte výraznejšie zvyšovať všetky typy dôchodkov, najvýraznejšie starobné dôchodky,“ reagoval hovorca rezortu práce Michal Stuška.

Seniorom s penziou vyššou ako 334 eur vypočíta Sociálna poisťovňa navýšenie individuálne o 2,6 percenta z ich konkrétnej penzie. A toľko rástli ceny tovarov a služieb. A tým, ktorí dostávajú penziu nižšiu, ako je táto suma, sa dvihne dôchodok o minimálnu pevnú sumu.

Tá by mala byť najviac 8,70. Viac ako osem eur dostanú aj tí, ktorí odišli na penziu predčasne. Menej pôjde ale do peňaženiek invalidných dôchodcov, vdovcov a najmenej iba o necelé tri eurá sa zvýši sirotský.

„Treba povedať, že i napriek tomu, že máme na Slovensku množstvo žien a mužov, ktoré majú veľmi nízke dôchodky, tak celkovo tá priemerná výška dôchodkov, v porovnaní s priemernou mzdou je v porovnaní so zahraničím vyššia. My vyplácame na dôchodky aj vzhľadom na príjmy verejnej správy relatívne vysokú sumu,“ hovoril analytik INESS Radovan Durana.

Seniori s nižšími príjmami môžu ale tento rok znova počítať aj s vianočnými príspevkami, dostať by ich malo dokonca viac dôchodcov ako v minulosti.

„Tá hraničná suma výšky dôchodku, pod ktorou vzniká nárok na vianočný príspevok je 572,4 eur a tento rok naň vznikne nárok až 1,2 miliónu dôchodcov,“ dodal Michal Stuška.

Ako vianočný bonus by mohli dostať od približne 25 až do maximálne 100 eur. O zvýšené dôchodky netreba žiadať. Sociálna poisťovňa ich bude vyplácať dôchodcom automaticky.

Andrea Mačošková, Viktor Vincze, Lenka Vavrinčíková, TV Markíza, 07.09.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards