Brusel prvýkrát upozorňuje, že Ficova vláda zavádza o rozpočte

Na posúvanie cieľov deficitu upozorňujú ministra financií každoročne analytici aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.
 

Brusel prvýkrát upozorňuje, že Ficova vláda zavádza o rozpočte

BRATISLAVA. Stalo sa to opakovane. Slovensko poslalo Európskej komisii rozpočet, ktorý nebol reálny. Už pri jeho posielaní bolo totiž isté, že naše príjmy či výdavky a vlastne aj deficit budú nakoniec iné. Ministerstvo financií pod vedením Petra Kažimíra zo Smeru totiž do posielaných návrhom rozpočtu nezapočítalo viaceré legislatívne zmeny.

Tento rok Komisia prvýkrát na rozdielnosť čísel upozornil aj vo svojom hodnotení štátnych rozpočtov krajín Únie.

Posúvanie čísel

Európska komisia poukázala na to, že vláda neznižuje deficit tak, ako si to zaumienila v rozpočte pred rokom.

A všimla si aj to, že sa líši výška deficitov napísaných v štátnom rozpočte a v dokumente Program stability, z ktorého vlastne Kažimír vychádza pri tvorbe každého nového rozpočtu, upozornil na to Denník N.

"Návrh rozpočtového plánu predpokladá pokles deficitu v roku 2017 na 1,6 percenta v roku 2018 a ďalší pokles na 0,8 percenta. Ciele v obidvoch rokoch sú vyššie v porovnaní s posledným programom stability o 0,4 a 0,3 percenta," píše Komisia vo svojom hodnotení.

Ako ďalej píše, za zvýšenie naplánovaných deficitov môže podľa ministerstva to, že štát v tomto a budúcom roku získa menej peňazí od firiem ako plánoval. Ministerstvo financií pri tvorbe rozpočtu totiž vychádza z odhadov toho, koľko sa štátu podarí vybrať na dani a odvodoch. Tieto odhady sa opierajú najmä o výsledky z minulých rokov. V minulosti príjmy štátu z daní od firiem slušne rástli a ministerstvo financií predpokladalo, že tak to bude aj v ďalších rokoch.

Naposledy sa Ficovej vláde podarilo dodržať rozpočtový sľub v roku 2013.

Napríklad v minulom roku mal byť deficit na úrovni 1,93 percenta, nakoniec skončil vyššie - 2,19 percent. Pre tento rok sa zase počítalo s deficitom 1,29 percenta a podľa Komisie nakoniec rozpočet skončí so schodkom 1,6 percenta.

Analytik Iness Radovan Ďurana vraví, že síce Komisia na rozdielnosť čísel v jednotlivých dokumentoch poukazuje až teraz, ale veľmi dobre vie, "že slovenskej vláde sa rozpočtovaný deficit podarilo dosiahnuť naposledy v roku 2013, a ani v roku 2017 sa to veľmi pravdepodobne nepodarí."

Okrem upozornenia v správe však Slovensku zrejme pre zmeny čísel nič nehrozí. "Komisia nie je nezávislý arbiter, vo svojich rozhodnutiach zohľadňuje aj iné faktory, vrátane politickej situácie v Únií. Výsledkom čoho sú výnimky pre Francúzsko, alebo aj tolerancia slovenského nedodržiavania pravidiel a posúvanie strednodobých cieľov," dodáva Ďurana.

Koniec elitného klubu

Veľkou zmenou je tiež, že rozpočet Slovenska tentokrát v hodnotení Komisie už nepatrí medzi premiantov. Tým, že Slovensko je so svojím rozpočtom v elitnom klube, sa v minulosti opakovane chválili Kažimír aj premiér Robert Fico.

Európska komisia rozpočtové plány Slovenska zaradila do skupiny krajín, ktoré vo všeobecnosti spĺňajú rozpočtové pravidlá Únie na rok 2018, avšak mohli by "viesť k určitej odchýlke od ich strednodobého rozpočtového cieľa". Spolu so Slovenskom takto ohodnotila aj rozpočty Estónska, Írska, Cypru a Malty.

Naopak, v skupine krajín, ktoré absolútne plnia rozpočtové pravidlá sa pre tento rok ocitlo Nemecko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Fínsko a Holandsko.

SME.sk 28.11. Michaela Štalmach Kušnírová, link

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards