Bratislava: Eurofondoví experti bez eurofondov (TV JOJ)

Róbert Chovanculiak komentoval 22.7.2017 pre TV JOJ 500-miliónovu podporu vzdelávania budúcich expertov na eurofondy a v budúcnosti sa tak znížila závislosť štátu na služby externých firiem pri čerpaní eurofondov

Bratislava: Eurofondoví experti bez eurofondov (TV JOJ)

Aneta Parišková, moderátorka: "Už od septembra začnú naše univerzity vychovávať budúcich expertov na eurofondy. Podpredseda vlády Peter Pellegrini im na to uvoľnil pol milióna eur. Prví absolventi v tomto odbore však budú až v roku 2019. Lenže čerpať eurofondy môžeme len do roku 2020."

Janka Burdová, hovorkyňa podpredsedu vlády pre investície a informatiku: "Takmer 500 miliónov eur pôjde pre 10 univerzít a 18 fakúlt na výchovu budúcich expertov pre eurofondy."

Alena Malchová, redaktorka: "Cieľom má byť vychovať si odborníkov na eurofondy, ktorí budú pracovať v štátnej správe, čím by vlastne štát ušetril na drahých odborníkoch z externých firiem."

Róbert Chovanculiak, analytik INESS: "Nikto nemôže zaručiť, že títo odborníci naozaj pôjdu pracovať do verejnej správy. Títo ľudia sa môžu rozhodnúť, že tie svoje nadobudnuté vedomosti využijú v súkromných firmách, ktoré sa venujú eurofondom."

Janka Burdová: "Podpredseda vlády Peter Pellegrini dbá na to, aby štátna správa bola rovnako atraktívna a ponúkala rovnako atraktívne pracovné podmienky, alebo aspoň približne atraktívne podmienky ako súkromný sektor."

Alena Malchová: " Podmienky v štátnej správe sú v porovnaní so súkromným sektorom naozaj len približné, pretože kým expert na eurofondy zarobí v súkromnej firme zhruba 2500 – 3000 eur mesačne v hrubom, v štátnej správe bez osobných príplatkov a odmien len niečo medzi 800 – 900 eur v hrubom. A problém nie je len v tom, ako odborníkov, ktorých si vychováme, dostať do štátnej správy. Otázka znie, či ich vôbec budeme potrebovať."

Janka Burdová: "Očakávame prvých absolventov za 2 roky."

Alena Malchová: " Čiže v roku 2019."

Ján Rudolf, odborník na eurofondy: "Táto iniciatíva podľa môjho názoru prišla už dosť neskoro, pretože to obdobie programové končí v roku 2020 a keď si chceme na vysokých školách vychovať nových úradníkov, ta v podstate je to výchova bez efektu, pretože títo ľudia budú v budúcnosti už neuplatniteľní, keďže čerpanie eurofondov v tomto období už končí."

Maroš Finka, Ústav manažmentu STU (telefonát): "Škoda, že tá podpora prichádza až teraz, keď už v podstate je posledná fáza fungovania štrukturálnych fondov takej podobe, v akej fungujú."

Janka Burdová: "Eurofondy by mali pokračovať aj po roku 2020, akurát že bude väčšia konkurencia v Bruseli pri porovnávaní slovenských projektov, takže pripravení experti budú viac než vítaní."

Alena Malchová: " Odborník na eurofondy to tak ružovo nevidí. Podľa neho dostaneme po roku 2020 z eurofondov podstatne menej ako doteraz."

Ján Rudolf: "Skutočne ide o sumy niekoľkonásobne menšie a tí úradníci, ktorí teraz pracujú na ministerstvách, budú absolútne postačujúci, respektíve bude ich nadbytok."

Alena Malchová: "Alena Malchová, televízia JOJ."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards