Keď nepríde kolaps
Nastavenie financovania verejného zdravotníctva je ťažký oriešok. Rozhodujúcim problémom je nastavenie rozmeru výdavkovej strany. Tým sa zdravotníctvo zásadne líši od dôchodkového systému. Tam tiež hovoríme o diere vo financovaní, no tá diera má na cent presný rozmer. Počet dôchodcov krát priemerný dôchodok mínus odvodové príjmy rovná sa diera. Akákoľvek zmena (13. dôchodok, rodičovský dôchodok, posunutie dôchodkového veku) má opäť vcelku dobre vyčísliteľný rozmer.
Drahé nové lieky a drahé staré lieky
Čerstvý medializovaný prípad dieťaťa, ktorému poisťovňa nepreplatila požadovaný liek, je ilustráciou pokazeného sveta liekov. Veľa regulácií a málo trhu má pacientov chrániť, ale často to funguje presne naopak.
Prečo je singapurské zdravotníctvo unikátne
Singapurský zdravotný systém je podľa posledného hodnotenia zdravotných systémov Bloombergu najefektívnejším na svete a podľa analytickej skupiny Economist Intelligence Unit dosahuje Singapur v oblasti zdravotníctva druhé najlepšie výsledky na svete. Singapur má zároveň 4. najvyššiu očakávanú dĺžku života pri narodení na svete.
Má zdravotné pripoistenie na Slovensku budúcnosť?
Diskusia o slovenskom zdravotníctve je paralyzovaná témou zisku zdravotných poisťovní. Častý argument politikov znie „zisk by mal byť dosahovaný z pripoistenia“, či dokonca „chceme umožniť pripoistenie“. No pozornému čitateľovi možno ihneď napadlo: keď to všetci chcú, prečo dosiaľ komerčné zdravotné pripoistenie nevzniklo?
Anglická publikácia INESS o nedostatku zdravotníkov
Našu publikáciu o nedostatku zdravotníkov si môžete vďaka spolupráci s EPICENTER prečítať aj v angličtine.
Dopyt po zdravotnej starostlivosti bude pod vplyvom demografie rásť
Čakali ste v posledných rokoch u lekára dlhšie, než by ste chceli? Pohyboval sa čas medzi vašim rozhodnutím pre operáciu a samotným vykonaním zákroku v ráde mesiacov? Alebo ste skrátka počas vašej interakcie so zdravotným systémom mali pocit, že vám personál venuje menej času, než by mal? Ak ste aspoň raz odpovedali „áno,“ zažili ste na vlastnej koži nástup jedného z najakútnejších problémov, ktorému Slovenské zdravotníctvo čelí. Tým problémom je dostupnosť – respektíve nedostupnosť – zdravotnej starostlivosti.
Pomôž si sám
Za socializmu bolo bežné, že domácnosti si svojpomocne vyrábali spotrebné statky. Šili sa detské dupačky, stĺkali sa kuchynské linky a o stavbách rodinných domov netreba písať. Ako by napísali bratia Česi – kutilstvo.
Čo indikuje dĺžka dožitia?
Odborníci aj široká verejnosť často používajú ukazovateľ očakávanej dĺžky dožitia pri narodení na ilustrovanie kvality zdravotníckych systémov. Znie to rozumne, nie? Čím lepšie zdravotníctvo, tým vyššieho veku sa predsa dožijeme. Porovnanie rôznych štatistík nám však ukáže, že situácia nie je taká jednoduchá.
Čo je úlohou zdravotných poisťovní?
Nekonečná diskusia o zdravotných poisťovniach na Slovensku chytila v posledných dňoch novú príchuť. Analytici ÚHP prišli pred časom s tvrdením, že poisťovne neplatia dosť, ktoré sa v médiách premenilo na nadpisy ako „Neporiadok v platbách poisťovní? Ryžujú na tom tie súkromné.“
Kauza Zolgensma
Na Slovensku nie je asi známejší inovatívny liek, ako Onasemnogene abeparvovec, komerčne označovaný ako Zolgensma. Verejnosť fascinuje nielen možnosťou zlepšiť stav maličkých detí trpiacich smrteľnou spinálnou muskulárnou atrofiou (SMA), ale aj oficiálnou cenovkou 2 milióny eur za jednu kúru, ktorá z neho svojho času robila najdrahší liek sveta.