Ako teraz minieme závratných 44 miliárd eur?!

Radovan Ďurana sa pre Plus jeden deň vyjadril k plánu obnovy. 22. 07. 2020.

Ako teraz minieme závratných 44 miliárd eur?!

 „Diskusia o tom, kto koľko vyhral a nevyhral, poukazuje na to, že sa bavíme ako v tržnici o tom, či niekto vyhral od daňových poplatníkov Holandska a Nemecka viacej alebo menej, pričom my ešte nemáme pripravené reformy a ani nevieme, na čo tie prostriedky chceme,“ povedal analytik INESS Radovan Ďurana. Ako dodal, celá myšlienka plánu obnovy nie je dobrá. „V krátkom čase tlačí krajiny do veľkých investičných programov, pričom tieto programy ani nie sú pripravené a s koronakrízou nesúvisia. Koronavírus nezničil žiaden dom, žiadnu diaľnicu, nespôsobil žiadnu povodeň. Žiadne akútne problémy, ktoré by brzdili ekonomiku neexistujú,“ podotkol analytik s tým, že na Slovensku máme problémy so vzdelávaním, s vysokými byrokratickými nákladmi, s vysokým daňovým zaťažením a toto nie sú problémy, na ktoré potrebujeme od nemeckých a holandských daňových poplatníkov brať peniaze a sami seba zadlžovať. Veľkú časť budeme splácať až do roku 2058. V konečnom dôsledku celý fond obnovy môže dopadnúť tak, že sa budú nasilu vymýšľať zbytočné a nepremyslené projekty, len aby sme peniaze minuli. To napokon nepomôže ani našej ekonomike ani samotným Slovákom. Navyše časový stres, ktorý je spojený s čerpaním prostriedkov, nás bude tlačiť do toho, že predložíme návrhy, len aby sme vyčerpali čo najviac peňazí. „To je presne to, čo sme nechceli. Navyše, tieto prostriedky nie sú zadarmo,“ uviedol na pravú mieru Ďurana. Pomoc od EÚ je navyše aj limitovaná. „Veľká časť z týchto peňazí bude musieť ísť na zelené investície. Európska komisia nám neposiela peniaze na obnovu ekonomiky po koronakríze, ale na obnovu ekonomiky, ako si ju predstavuje ona. Takže nebudeme mať voľné ruky a ešte si za to zaplatíme v podobe vyšších daní,“ dodal analytik. Už od nového roku má totiž napríklad v celej Európe platiť nová daň z nerecyklovaných plastov, ktorá poputuje do európskeho rozpočtu, plus ďalšie nové „zelené“ dane. 

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards