Nemecko blokuje zákaz spaľovacích motorov, povinné elektroautá ešte nie sú isté

Denník Postoj uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k súčasnej energetickej politike Európskej únie. 

Nemecko blokuje zákaz spaľovacích motorov, povinné elektroautá ešte nie sú isté

Martin Vlachynský, INESS: 

„Tvorcovia politík majú zákonnú povinnosť konať! Aj slovenský návrh klimatického zákona hovorí: ,Novým klimatickým zákonom bude mať verejnosť možnosť podať žalobu, ak bude mať pocit, že štát a jeho ústredné orgány nenarábajú so svojou mocou v súlade s klimatickými cieľmi. Nanešťastie, škála týchto opatrení je prakticky nekonečná. Tvorba emisií je prejavom biologickej aktivity. Život sú emisie. Každý náš výdych, prečítaná kniha, zlyžovaný kopec, zjedený rezeň je zdrojom emisií. Bojom proti uhlíku je tak možné pohodlne obhájiť akýkoľvek zásah do našich materiálnych životov. Emisné povolenky pre ľudí znejú dnes možno bizarne. No ak chcú byť zástancovia dnešnej klimatickej politiky vo svojich krokoch dôslední, musia nevyhnutne prísť k osobným emisným povolenkám ako k jedinému vnútorne konzistentnému riešeniu kontroly uhlíka Pritom úprava súčasnej energetickej a poľnohospodárskej politiky EÚ by ušetrila omnoho viac emisií CO2 ako zákaz spaľovacích áut."

Celý článok zverejený dňa 6.3.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards